Vyšetření protilátek COVID-19 od 400 Kč

Popis

Vyšetření protilátek proti virům poskytuje informaci o tom, zda se Váš organismus s daným virem v minulosti setkal či nesetkal, nebo zda u Vás onemocnění ještě může aktuálně probíhat.

Jedná se o nepřímé vyšetření, kterým se neprokazuje přítomnost samotného viru, proto v žádném případě nenahrazuje vyšetření přímé (PCR, test na přítomnost antigenu viru).

Naše pracoviště vyšetřuje protilátky tříd IgG a IgA. Protilátky IgA se v krvi objevují zpravidla mezi 1 a 2 týdnem od nástupu infekce. IgG protilátky se vytvářejí o týden později, tj. mezi 2 a 3 týdnem onemocnění a jejich hladina může postupně stoupat i delší dobu (cca 1-2 měsíce) po překonání infekce.

 

Kdy je vhodné se nechat otestovat

Vyšetření IgG protilátek:

V případě Vašeho podezření na prodělání onemocnění.

Pro stanovení protilátek vytvořených po očkování.

V obou případech je vhodné s odběrem počkat 3-4 týdny od odeznění akutních příznaků onemocnění nebo od očkování.

Vyšetření IgG+IgA protilátek:

Vhodné vyšetřit v případě, kdy máte podezření na nedávno prodělanou infekci.

V tomto případě je vhodné s odběrem počkat alespoň 2-3 týdny od odeznění akutních příznaků onemocnění.

 

Kdy není vhodné se nechat otestovat

Pokud aktuálně máte některý z příznaků, který může být známkou onemocnění COVID-19 (např. horečka, chřipkové příznaky, kašel, ztráta čichu nebo chuti atd.), je vhodné absolvovat vyšetření metodou PCR. Za tímto účelem prosím kontaktujte Vašeho praktického lékaře. Vyšetření protilátek má v této situaci minimální výpovědní hodnotu, protože první protilátky se obvykle tvoří po 5-14 dnech od infekce.

 

Vyšetřovaný materiál a informace o odběru

Vyšetření se provádí ze žilní krve. K odběru je možné se dostavit na kterékoliv za našich odběrových míst. Odběr není nutno provádět nalačno, není ale vhodné dostavit se k odběru během krátké doby od vydatného jídla.

 

Výsledek vyšetření

Výsledek vyšetření je k dispozici v rozmezí 2-7 dnů od odběru. Výsledkový list je možné osobně vyzvednout na vybraném odběrovém místě, případně Vám jej můžeme zaslat elektronicky. O způsobu doručení výsledku se prosím informujte u našeho odběrového pracovníka.

Interpretace výsledku

Interpretace vyšetření je součástí výsledkového listu.

V některých případech se může stát, že vyšetření neposkytne jednoznačný výsledek – množství IgA a/nebo IgG protilátek mohou být v blízkosti mezí rozhodujících o negativním a pozitivním nálezu. V těchto případech je vhodné vyšetření po cca 3-4 týdnech opakovat.

V případech, kdy onemocnění proběhlo před dobou kratší než 4 týdny (někdy i déle), může být výsledek vyšetření IgG protilátek negativní (protilátky se ještě nevytvořily v dostatečném množství). V těchto případech je vhodnější vyšetřit přímo protilátky v kombinaci IgG + IgA, nebo vyšetření protilátek IgG s odstupem 3-4 týdnů opakovat.

Pro podrobnější informace viz. Interpretace vyšetření IgG protilátek nebo IgG+IgA protilátek proti SARS-CoV-2.

 

Cena

Protilátky IgG: 400 Kč
Protilátky IgG + IgA: 800 Kč

Poplatek se hradí před odběrem u našeho odběrového pracovníka v hotovosti.